top of page

לא רואים עליך שאתה בודהיסט

 

אז אתה בודהיסט? לא רואים!

אז הוא שמנצ'יק או לא?

-מי?

הבודהא.

-הא. הוא מת בעיקר.

הוא סוג של אל?

-לא. ממש לא. הוא היה מורה כישרוני שחי שלפני 2500 שנה. אחד שידע ליישם את מה שלימד. לימד 50 שנה ומת.

אז למה סוגדים לו?

-לא סוגדים לו. הפסל של הבודהא מציין את הטבע האמיתי שלך. זה סוג של געגוע או ערגה או השראה למי שאתה באמת.

ומי אני באמת?

-אה. זה מסע מופלא לגלות.

אני אוהב מסעות. לאן הולכים?

-פנימה.

כיצד הבודהא מסמל את הטבע האמיתי שלי?

-המילה בודהא מציינת את "זה שהתעורר". התעורר מהאשליות והרגשות השליליים. התעורר ממה שממסך על חווית המציאות הישירה. אנו מייחסים גם את המילה בודהא לאותו מורה הודי. הוא התעורר ועזר לאחרים גם כן להיפטר מעכירות תודעתם.

אז הפסלים בעצם גם מראים לנו את הבודהא ההיסטורי?

-אפשר להגיד. יש שני פסלים מוכרים של הבודהא. הבודהא שאקימוני, הוא הרזה מביניהם. זה הבודהא ההיסטורי מצפון הודו. הבודהא השמנצ'יק הוא נזיר סיני שחי לפני 1000 שנה. הסינים האמינו שהוא השיג הבנה עמוקה מאד של המציאות ולכן קראו לו הבודהא הסיני. במקור קראו לו הוטי. בכל מיקרה שניהם רק מייצגים את הרעיון שהטבע האמיתי שלך הוא ער, צלול, יודע. החוכמה הזאת באה לידי ביטוי בחמלה גדולה, אהבה מקיפת עולם ונדיבות אין קץ. תגיד, לא רואים שאתה בודהיסט.

-אין מה לראות. זה רק עניין של תרגול תודעה. הסממנים החיצוניים אינם חשובים.

לא צריך כל מיני אמונות, התנהגויות, מצוות, בגדים כתומים, שרשראות, פעמונים, קטורות וכו'?

-לא. רק תרגול תודעה.

אז אין חגים ואין גפילתע פיש?

-אתה יכול לחגוג עם מי שאתה רוצה. יש כמו בכל מסורת ימים שמציינים ומדגישים תרגול זה או אחר.

אני לא מבין. אז מה זה אומר להיות בודהיסט?

-התרגול העיקרי של הבודהיזם מדבר על להפחית את עשיית הרע, להרחיב את עשיית הטוב ולתרגל את התודעה.

זהו?

-זהו.

אבל מה זאת אומרת לתרגל את התודעה?

-כל עוד אתה מנסה ומוכן להשתנות אזי אתה מתרגל. אנו מאמנים את התודעה לחוות את המציאות בצורה ישירה מעבר לכל האשליות.

אתה אומר לי שאני חי באשליה?

-לא. אתה לא חי באשליה. אתה רק תופס את המציאות ככה. אין אשליה שעומדת בפני עצמה.

לא הבנתי.

-בוא ננסה להסביר את זה בדרך נוספת. מה שמגדיר מי הוא בודהיסט זה בעצם קבלה והבנה של ארבעה רעיונות עיקריים. הם נקראים ארבעת החותמים-

1. ארעיות: הכל משתנה ובתנועה כל הזמן. הכל. מהחלקיק הקטן ביותר ועד גלקסיות. אה. וגם התודעה שלך. במיוחד                 התודעה שלך. לא נחה לרגע. שרשרת של מחשבות ותפיסות.

2. ריקות: כל הקיים הוא קומפלקס של תוצאות וסיבות. הכל תלותי וקשור. אין דבר בעולם שהוא נטול תלות וקשרים.               גם אתה קשור באינסוף קשרים לאנשים, חיות וכו' סביבך. העצמי העצמאי שלך הוא טעות תפיסתית. אין                   שום דבר שנולד מתוך עצמו. אנחנו בסך הכל גלים באוקיינוס גדול. אנו לא נפרדים מהאוקיינוס ולא נפרדים                 מהגלים שלידנו.

3. אשליית החושים: אי אפשר להסתמך על החושים שלנו שיגרמו לנו אושר. כל מה שגורם עונג גורם גם סבל (עניין                                   של מינון ותזמון).

4. נירוונה: הפטרות מרגשות שליליים ובראשם הבורות תשחרר אותנו מהרבה מאד סבל. נו. מה אתה אומר. מקבל את הרעיונות האלו?

נשמעים הגיוניים לגמרי.

-כן. אז. זהו.

מה זהו?

-עכשיו כל התרגול מתעסק בהפנמה העמוקה שלהם מהשכל להבנה העמוקה וידיעה העמוקה. לתת לזה להשפיע על כל מהלך החשיבה וההתנהגות שלך. תמצא מורה/חונך שיעזור לך. זה אומנם הגיוני אבל כדאי לקבל ליווי ממישהו שכבר מתרגל את זה. זה שאתה יודע תווים זה לא אומר שאתה כבר יודע לנגן.

תגיד, איך הבודהא עלה כל הדברים האלו?

-הבודהא היה נסיך מפונק שגדל בסביבה נקייה מסבל. כך אביו החליט על מנת לא לפתח לו שאיפות רוחניות. לא הצליח לו, לאבא. הבחור היה מיועד לגדולות. הוא החליט לחפש כיצד אפשר למגר את הסבל האנושי. אחרי שנים רבות של לימודים ותרגולים הוא הבין את המשותף לכל הסבל האנושי.

זה בטח מאד מורכב, לא?

-זהו שלא. הבודהא היה מורה מחונן. הוא ידע כיצד לפשט את הדברים. הוא הכניס את נושא הסבל והפתרונות לסבל לתבנית שדומה למפגש עם רופא. כאשר אנו חולים אנו הולכים לרופא והרופא מציין בפנינו את שם המחלה/בעיה שיש לנו, מה גרם לה, האם אפשר לטפל ומה סיכויי ההחלמה ומהן התרופות אשר נדרש לקחתן. בוא ננסה להתאים את זה להוראתו של הבודהא:שם המחלה: סבל . אי סיפוק. חוסר שביעות רצון. תחושת אי שליטה. אנו לא מקבלים את מה שרוצים ומה שמקבלים אנו לא רוצים. גורם המחלה: השתוקקות. המקום בו אתה תמיד חושב שיש מקום/זמן אחר טוב יותר. מה שגורם להשתוקקות זה אי הבנת ארבעת החותמים. אי הבנתם גורם לנו לתחושת נפרדות. מפה מתחילות כל הצרות. פרוגנוזה (סיכויי החלמה): מצויינת. רק צריך לתרגל להשתחרר מהבורות. לעשות דברים טובים, להימנע מהרעים. עלינו לפעול על מנת לרפא את התודעה. תרופות: יש לתרגל את התודעה ולבנות מיקוד, הקשבה, מוטיבציה ועשייה מוסרית, התלהבות מעשייה נדיבה ומוסרית ועוד. סה"כ יש שמונה תרופות כאלו.

תגיד, נו, כל כך הרבה תרגולים אבל בסוף מה שקורה לך זה הקארמה שלך, המזל, לא?

-טוב ששאלת. קארמה היא ההפך ממזל. קארמה היא סכימה של הפעולות הפיזיות והמנטליות. הבנת הקארמה מובילה אותך לקחת אחריות על החיים שלך. מה שעשית בעבר מוביל לפעולות שקורות לך עכשיו ובעתיד. אין שכר ועונש. יש סיבה ותוצאה. אין מענישים, אין פנקסים פתוחים, אין ישויות שנעלבות , נפגעות או מתאכזבות ממעשיך.

וואו. אפשר לצאת לחגוג.

-כן אפשר. רק תשמור על עצמך ועל סובביך והיה מוסרי. תזכור שאי אפשר להיות מאושר על חשבון אושרו של האחר. תחגוג בהנאה.

אז אתה יכול להגיד לי מה המטרה הסופית?

-בודהיסטים רבים לא אוהבים לדבר על המטרה הסופית אלא יותר על הדרך. לא תהיה זאת טעות גדולה להגיד שהמטרה היא להיפטר מהבורות (תפיסת המציאות השגויה) דרך השגת חווויה ישירה של המציאות (לחוות את הרגע ללא הסחות, שיפוטיות, הטבעות של רגשות שלילים ועוד). כאשר התהליך הזה מלווה במוטיבציה לעזור לאחרים גם לצאת מהבורות ומהסבל.

אתה חושב שזה אפשרי?

-מה?

לחוות את הרגע הזה בלי כל הקולות, הסיפורים, הדעות, הציונים, השמות וכו'.

-כן. אחרת לא הייתי מתרגל. אבל צריך סבלנות. מרגע קצרצר במדיטציה עמוקה זה לאט לאט יחלחל עוד ועוד לחוויה המציאות.

נשמע מדהים. מיסטי.

-עזוב שטויות. תחשוב על פעמים בחייך שכל התודעה הייתה במקום אחד ולא ייצרת שום רגש שלילי. זה אפשרי.

אם זה כזה פשוט למה יש כל כך הרבה זרמים של בודהיסטים בעולם?

-כל זרם של בודהיזם עובד על דגשים אחרים. זה גם תלוי בארץ המוצא. כמו בכל מקום בו נמצאים מאות אלפי אנשים עם מאות דעות והרגלים. העיקר הוא התמצית המזוקקת של פילוסופיית החיים הזאת.

והיא?

-תשתדל לפגוע כמה שפחות. תשדל להיות מועיל לאחרים . תשתדל להיפטר מכל הסלטים שיש לך בראש.

לא אמרת את זה מקודם?

-כן.

אז הבודהא הוא לא סוג של אל כלשהו?

-הבודהא לא יכול להיות אל ואם הוא היה אל בורא אז לא היינו יכולים לתרגל את תורתו. אם הוא היה האל הבורא את הטוב ואת הרע, את השמחה אבל גם את הכאב, הסבל, היגון, הצער, העינויים וכו' אז כיצד היינו יכולים לשמוע בעצתו להיפטר מהסבל האנושי? האם הבורא היה מנחה אותנו להיפטר מבריאתו ? בלתי אפשרי. הבודהא היה רק רופא תודעה. זהו.

סוג של פסיכולוג?

-תשמע. לא כל כך אוהבים את ההגדרה הזאת. להדיוטות אולי כדאי להשוות ולהגיד שכך הדבר. הבודהא האמין בעשייה, בעבודה עם ההווה ופחות עם העבר, כי תפיסת העבר מלאת אשליה וסיפורים מפה ועד הודעה חדשה. אנו ערים לכך שפועלנו בעבר משפיע על ההווה והעתיד ולכן אנו משקיעים את מרב המאמץ שלנו כרגע לפתח טוב לב אוהב, נדיבות,סבלנות, חוכמה, מוסריות, יכולת מיקוד והתלהבות בעזרה לאחרים.

כל הדברים הללו נשמעים חכמים מאד. אתם מפיצים את זה?

-מיסיונריות אנחנו משאירים לאחרים. אין לבודהיזם מערכת הפצה ושכנוע. אנו משתפים בשימחה את החוכמה. לא יותר. יש כבוד לכל אדם באשר הוא אדם ובמה שהוא מאמין בו.

אפשר שאלה אחרונה? 

-וודאי.

יכול להיות שאני בודהיסט?

-יש סיכוי לא רע.

מי מאשר לי את זה?

-אין תעודות הסמכה, הטבלות ומסיבות קבלה. זה רק עניין של קבלת רעיון פילוסופי ויישומו. אתה יכול לבטל את האולם והקיטרינג.

אז מה עושה דבר ראשון בודהיסט שהוא קם בבוקר?

-פיפי.

אז מה הדבר השני?

-הוא חושב כיצד הוא יכול להרבות טוב בעולם.

 

bottom of page