top of page

דיקור (אקופנקטורה)

 

מחטי דיקור

הדיקור הסיני הינו אולי השיטה המפורסמת ביותר ברפואה הסינית. יש אגדות סביב התפתחות הדיקור הסיני. מדוע יחליטו בני אדם לפני 4000 שנה ביום בהיר אחד להחדיר חפצים חדים לנקודות מסוימות בגוף?

גוף האדם עשוי מתעלות אנרגטיות (שנים עשר במספר) אשר מובילים צ’י (אנרגיה) מהאיברים המרכזיים אל הגפיים והפוך. הבנה עמוקה של הפעולה של אותם מרידיאנים יכולה להביא לאיזון אנרגטי של גוף המטופל מה שיביא לרווחה פיזית ונפשית. לכל מרידיאן יש מספר נקודות אשר מפעילות אותו (בין 9 נקודות ל-67 נקודות). סה”כ יש 365 נקודות דיקור קלאסיות על גוף המטופל (ועוד כמה אלפי נקודות מודרניות אמפיריות).

קיימות עשרות נקודות דיקור רק על הראש…

זה יכאב?

תפקיד המחט הינו להניע צ’י בנקודה מסוימת על אותו מרידיאן ואף לכוון אותו לכיוון מסויים. בחירת נקודות לטיפול מתוך אלפי הנקודות הקיימות הינה משימה מורכבת ומאתגרת עבור המטפל.

על המחטים….

בעבר הרחוק דקרו עם עצמות דגים חדות או מיני מחטים עשויות מתכות. אם המחטים הללו שרדו אלפי שנים ואפשר לראותן במוזיאונים, כנראה שהן היו עבות במיוחד!

כיום…

כיום המחטים לשימוש הינן חד פעמיות (ואוי ואבוי למטפל שזה לא כך במרפאתו…) דקות במיוחד. בחירת עובי מחט הינה בהתאם לגישת המטפל. אלו אשר באים מהגישה היפנית ישתמשו במחטים דקות מאד. עובי מחט נע בין 0.16 מ”מ עד 0.35 מ”מ. אורך מחט ינוע בין 0.7 ס”מ ל- 7.5 ס”מ. ישנן מחטים נוספות בשוק אבל אינני משתמש בהן.

נקודות דיקור קלאסיותבקידמת הגוף(הקוים הינם ערוציהאנרגיה – מרידאינים)

מה עם האוזן?

יש דיקור לאוזן עם מחטים נצמדות קטנות אשר נקראות “פרסטאק”. המטופל הולך עם מדבקות קטנות בצבע עור במשך כמה ימים. הטיפול אמור להשפיע על מערכות רבות בגוף. החל מכאבים, בעיות עיכול, לחץ ועוד.

שלוש מחטים באוזן ונהיה רזים לעד…..

כנראה שלא! דיקור באוזן במקרה של עושי דיאטה נועד לתמוך בתהליך ולא להחליף את ההליכה היומית וסלט הירקות העסיסי.

אם היו טריקים פשוטים שכולם היו מרזים מזה האם העולם לא היה רזה יותר?

משכו של טיפול….

משך כל טיפול בדיקור הינו 20 דקות לנקודות קדמיות ועשר דקות לנקודות גב. נטו 30 דקות. יש לזכור שאם המטפל מוסיף טווינה או שיאצו, שיחה, חימום, מוקסה וכו’, הטיפול יכול להימשך גם שעה וחצי…

 

 

חשוב לדעת לפני הגעה לטיפול:

עדיף לטפל כשהמטופל/ת עם בטן רגועה ולא מלאה.
מטפל תמיד שמח לטפל כאשר המטופל/ת אחרי מקלחת.
לחשוב על הדברים שקרו מאז הטיפול האחרון ולדווח למטפל.

אם המטופלת במהלך וסת הטיפול יהיה שונה לכן חשוב להדגיש זאת למטופל.
אם ישנן תוצאות של בדיקות דם, צילומים, חוו”ד רופא, כדאי להביא למטפל.

 

אחרי טיפול:

כדאי לנוח קצת. לא לרוץ לחדר כושר. הטיפול נמשך גם אחרי שהמטופל/ת עוזבים את הקליניקה. לא לאכול ארוחהכבדה מאד (זאת התעמלות קשה לקיבה).

אם ישנם כאבים כלשהם או תגובה לצמחי המרפא יש לדווח מיד למטפל. יש לציין שלאחר מסז’ חזק לפעמים מופיעים כאבים יום אחרי דבר שחולף תוך כמה שעות (הגב מתחיל לחזור למקומו).

 

משך כל טיפול?

תלוי בבעיה. בין 45 דקות לשעה וחצי.

 

כמה טיפולים צריך לעשות?

לרוב בעיות כרוניות ידרשו מינימום של 12 טיפולים, אבל זה יכול להימשך גם הרבה יותר. לאחר שפתרנו את הבעיה בגינה המטופל הגיע מומלץ להגיע לטיפול תחזוקה כל חודש.

לאילו בעיות הרפואה הסינית יכולה לעזור?

בעצם לכל הבעיות הרפואיות הקיימות יש פתרון ברפואה הסינית!
לא כל המטפלים מתמחים בכל התחומים. אני למשל לא מטפל בבעיות אונקולוגיות ותינוקות ומפנה את המטופלים למטפלים שזאת ההתמחות שלהם.

 

בעיות נפוצות שבאים איתם לקליניקה:

כאבי גב: אומרים שכל האנשים סובלים או יסבלו מכאבי גב. זה המחיר שעמדנו על שתי רגליים. לרפואה הסינית ישנם פתרונות רבים לכאבי גב ואחוזי ההצלחה הינם גבוהים מאד.

כאבי ראש: התאילנדים אומרים שכאב ראש נובע מחשיבה רבה מדי. יש סיבות רבות לכאבי ראש ועל המטפל למצוא את הסיבה העיקרית לכאבי הראש של המטופל. טיפול זה לרוב ישולב במצמחי מרפא.

בעיות מחזור: לרוב ינבעו ממצב רגשי או חוסר דם.

כאבי פרקים: עבודות רבות מנצלות פרקים ספציפיים מה שגורם לדלקות. טיפול בצמחי מרפא, מנוחה ודיקור לרוב יעזרו.

שינה: השינה הינה חשובה מאד לתהליך הריפוי ולכן יש לטפל בבעיות שינה דבר ראשון בכל טיפול באם הן קיימות.

 

בעיות נוספות לטיפול: אנמיה, אלרגיות, אסתמה, בעיות עיניים, רעידות, סחרחורות, בעיות מעיים וקיבה.

 

כיתבו ל: pematopdhen@gmail.com, הציגו את הבעיה ותענו כיצד ניתן לפתור את בעיתכם.

bottom of page